Po 25 latach wolności, społeczeństwo polskie zdało egzamin. Najważniejszym egzaminem była nauka przedsiębiorczości, która rozwinęła się na skalę nieporównywalną w innych krajach tzw. byłego bloku socjalistycznego. Polacy bardzo szybko nauczyli się reguł rządzących wolnym rynkiem. Nauczyli się podstaw edukacji finansowej. Oczywiście, wiązało się to z wielkim wysiłkiem i często doświadczeniami, które na wielu rodzinach zaważyły negatywnie. Ale mimo to, dziś polskie społeczeństwo jest coraz lepiej wyedukowane finansowo.
Z raportu sporządzonego pod koniec roku 2013 dla Związku Firm Pożyczkowych wynika, że Polacy wiedzę, że pożyczka czy kredyt niesie za sobą zobowiązania, nawet na wiele lat. Polacy zdają sobie sprawę, że karta kredytowa to nie jest prezent od banku, lecz bardzo droga forma zobowiązania finansowego, czasem wręcz nieopłacalna. Polacy rozróżniają czym jest rachunek bieżący a czym depozyt. Tym samy, wielu oszczędza sobie i bliskim problemów finansowych czy tzw. pętli kredytowej, której wielu Polaków dotknęło w ubiegłym wieku.
Uważam, że dzisiejszy rozsądek finansowy większości rodzin polskich jest pracą u podstaw, którą dokonała się dzięki systemowi SKOK. Spółdzielczość w Polsce rozwinęła się na wielką skalę. SKOKi dziś to bardzo duży gracz na rynku finansowym, a takie kasy spółdzielczo kredytowe jak SKOK Wołomin to małe banki spółdzielcze. Różnica jest również w sposobie zarządzania. Na przykład Prezes Zarządu SKOK Wołomin Mariusz Gazda wspiera edukację finansową, przez różne inicjatywy społeczne. Pewnie dlatego dziś SKOK Wołomin to druga co do wielkości kas z ponad 80 tysięczną grupą członkowską. SKOK Wołomin walczy w wykluczeniem społecznym dzięki temu, że społeczeństwo jest coraz lepiej wyedukowane finansowo.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz