19 listopada 2013 roku Polonia Warszawa obchodziła swoje 102. urodziny. Czarne Koszule to najstarszy istniejący klub w stolicy.
To było na Agrykoli. Naprzeciw siebie stanęły Polonia i Korona Warszawa. Mecz wygrali rywale Polonistów 4-3. Było to pierwsze spotkanie w historii Polonii. Historii, która może nie jest tak bogata w sukcesy sportowe jak chociażby Górnika Zabrze, Legii czy Wisły Kraków. Ma jednak w sobie to coś, co czyni ją wyjątkową i nierozerwalnie splata się z historią Polski minionego stulecia. Kiedy Polska rozkwitała, kwitła z nią warszawska Polonia. Czarne karty z lat drugiej wojny światowej czy PRL-u są także najsmutniejszymi w dziejach Czarnych Koszul.
W czarnych koszulkach poloniści zaczęli grać w 1913 roku. Czerń symbolizowała żałobę po utraconej niepodległości, znaczenia bieli i czerwieni nie trzeba nikomu tłumaczyć. Biało-czerwone tarcze piłkarze przypinali sobie do strojów pod nieobecność na trybunach okupantów. Już po odzyskaniu niepodległości, prezesem klubu został gen. Kazimierz Sosnkowski, który pełnił tę funkcję przez 11 lat, do wybuchu II Wojny Światowej.
Wojna to, obok epoki komunizmu, zdecydowanie najbardziej dramatyczny okres w historii klubu. Wielu Polonistów poniosło śmierć, jak chociażby najbardziej znani: Tadeusz Gebethner, śmiertelnie ranny w Powstaniu, czy Michał Hamburger rozstrzelany w 1943 roku. W nocy z 21 na 22 sierpnia 1944 roku na murawie stadionu Polonii zginęło 11 żołnierzy AK z Batalionu Zośka i dwóch z Batalionu Pięść. Próbę przedarcia się powstańców ze Starego Miasta w stronę Kampinosu udaremnili Niemcy. Konających żołnierzy rozjechał czołg.
Wkrótce po wojnie, w 1946 roku Polonia zdobyła mistrzostwo Polski. „Mistrz na gruzach” - takim mianem określa się tamtą drużynę. W 1952 roku Polonia zdobyła swój pierwszy Puchar Polski, jednak był to też rok, w którym zespół spadł z pierwszej ligi. Tułaczka Polonii po niższych ligach trwała 40 lat. Komunistyczne władze robiły, co mogły, aby zmarginalizować znaczenie Polonii w polskim sporcie. Klub przeżywał ogromne trudności finansowe, w pewnym momencie zmieniono mu nazwę i barwy (przemianowano na Kolejarza Warszawa grającego w bordowo-niebieskich strojach), później chciano łączyć z nielubianą przez warszawiaków milicyjną Gwardią.
Po upadku PRL-u klub rozpoczął mozolny powrót do piłkarskiej elity. W sezonie 91/92 klub znalazł się w ekstraklasie, by od razu z niej spaść, ale ponowny awans, w sez. 95/96 pozwolił Polonii zostać na dłużej w najwyższej klasie rozgrywkowej, a w 2000 roku Polonia po raz drugi sięgnęła po mistrzostwo Polski. W 2001 roku Czarne Koszule wygrały rozgrywki Pucharu Polski.
W 2013 roku klub znów spadł do piłkarskiego niebytu. Nieuczciwy śląski biznesmen, Ireneusz Król, zadłużył Polonię do tego stopnia, że zespół nie otrzymał licencji na grę w Ekstraklasie i mimo że zajął w niej szóste miejsce, w obecnym sezonie wystartował w rozgrywkach IV ligi. Od Polonii nie odwrócili się jednak kibice, wsparło ją grono sponsorów, w tym jako główny, Skok Wołomin. Teraz Poloniści walczą o awans do III Ligi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz